STONE
GOLDSWORTHY, ANDY$ 396,00
999999 disponibles
U$s 1,08*Precios válidos solo para compras online.
Sumá puntos comprando y canjealos Leer más
Canjealo con 3960 puntosComprando este producto sumas 396 puntos
Descripción
Sinopsis del producto
In Stone, Andy Goldsworthy presents a remarkable collection of photographs of recent work and reveals through his own words his uniquely personal relationship with nature. For Goldsworthy, sculpture is not just an end result, a product;it is part of an ongoing dialogue between himself and the natural world. Poetic rather than literal in its approach tostone, this book includes works that involve not only stone of various kinds -slate, limestone, sandstone, river boulders- but also leaves, flowers, sand, clay, and scrap steel. Goldsworthy´s highly successful previous books (Abrams´ AndyGoldsworthy. A Collaboration with Nature and Hand to Earth: Andy Goldsworthy Sculpture) are retrospective coflections ofworks. In Stone, he has constructed a book as he wou)d a sculpture, drawing together different ideas as he might different stones into a single work. His text explores the ideas that lie behind his art; his captions reveal the specific details of the materials, processes, and events of each creation. Working with the concept of stone has led Goldsworthy to question his own perceptions of time, stability, change, andimpermanence. The sculptures seen here are not static or immune from the elements; on the contrary, each explores thechanges that characterize the natural world-they may collapse, melt, or be washed away. The same materials may beused repeatedly, often in strikingly different forms; some daytime works have counterparts made at night. This spectacular book brings together work made in Britain, France, the United States, Australia, and Japan mainly between 1990 and 1993. It offers an opportunity to appreciate the extraordinary breadth of Godlsworthy´s outputand to understand more about this exceptionally talented sculptor whose work is increasingly being accorded worldwiderecognition.
9780810938472
GOLDSWORTHY, ANDY
Especificaciones
| Peso | 1260 g |
|---|---|
| Dimensiones | ,00 × 28,00 × 32,00 cm |
| Código de país – basado en ISO 3166-1 | Bosnia y Herzegovina |
| Idioma | Inglés |
| Composición del producto | Producto a la venta formado por un único componente |
| Editorial | |
| Fecha de publicación | 17/09/2005 |
| Fecha de primera publicación | 01/01/1994 |
| Autor | |
| Dimensiones | 28.00cm X 32.00cm X .00cm |
| Número de páginas | 120 |





Valoraciones
No hay valoraciones aún.